„Śladami pisarzy ziemi świętokrzyskiej”
          Autor: Paweł Romantowski klasa II ZSZ - hotelarze
          10 października 2014 roku
 

          Dnia 10 października 2014 roku uczniowie szkoły zawodowej pojechali na wycieczkę „Śladami pisarzy ziemi świętokrzyskiej”.
Pierwszym muzeum na trasie naszego szlaku był Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach. Zapoznaliśmy się tam z życiem i twórczością ojca literatury polskiej. Obejrzeliśmy wystawę reprodukcji przedstawiających dzieje i twórczość pisarską M. Reja. Odczytaliśmy fragmenty dzieł pisarza ukazujące życie w ówczesnej Polsce.
         Następnie pojechaliśmy do Kielc, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Mieści się ono w części budynku dawnej szkoły, w której w latach 1874-1886 uczył się ten pisarz. Poznaliśmy drzewo genealogiczne pisarza, a także liczne pamiątki po jego najbliższych. Zobaczyliśmy dokumenty związane z nauką pisarza – świadectwa szkolne, podręczniki oraz przedmioty stanowiące wyposażenie klas: drewniane ławki, teczki, tabliczki uczniowskie, kałamarze, stalówki, mundur uczniowski. Siedzieliśmy w ławkach z tamtego okresu i poznaliśmy kary stosowane wobec uczniów: klęczenie na grochu, oślą ławkę, „łapy” drewnianym piórnikiem, dyscyplinę. Mieliśmy możliwość przeczytania rękopisów pisarza jego słynnych utworów.        Ostatnim muzeum, które zwiedziliśmy na trasie naszej wycieczki był Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Poznaliśmy zachowane wnętrza mieszkania pisarza: salonu, gabinetu, jadalni, sypialni, palarni, a także nowoczesną multimedialną wystawę. Poprzez odkrywanie tajemniczych skrytek, odkrycie sekretnego przejścia zobaczyliśmy przedmioty związane z życiem i twórczością pisarza. Odbyliśmy podróż do Włoch, Afryki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii. Zobaczyliśmy Nagrodę Nobla, którą pisarz otrzymał w 1905 roku, a także wiele fotografii, rękopisy utworów oraz liczne pamiątki z podróży.
         Dzięki tej wycieczce mogliśmy poznać wiele ciekawych faktów z życia wybitnych pisarzy związanych z ziemią świętokrzyską.

 
Innowacyjna - Szkoła
          Zadanie konkursowe: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie - case study”
          8 października 2014 roku
 

          W ramach konkursu "Innowacyjna Szkoła" został wykonany plakat na temat: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, który zawiera informacje jak stworzony plakat przekazuje zadanie konkursowe. Celem jego było przekazanie wiedzy nt. zachowań w Internecie, najnowszych zjawisk online, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz przedstawienie możliwości reagowania na niepokojące zjawiska w sieci. Szczególnie wyróżnić należy wychowanka D. Jurkiewicz za bardzo duże zaangażowanie w realizacji zadania konkursowego.Organizatorzy:
B.Chudaszek,
M.Gluza,
R.Cichór,
B.Janeczek
oraz wychowankowie grupy I

 
Sprzątanie świata 2014
          19 września 2014 roku
 

          Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Od 1994 roku, a zatem po raz 20 w tym roku jak w każdy trzeci weekend września wyruszamy sprzątać lasy, parki, drogi i pobocza Polski.
         Dnia 19 września 2014 roku odbył się w naszej placówce po raz piętnasty happening poświęcony sprzątaniu świata. W akcji tej wzięli udział wszyscy uczniowie. W tym roku dzień ten upłynął pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”.
         O godzinie 10.15 po wysłuchaniu pogadanki pani Beaty o zbieraniu śmieci i sprzątaniu zwarci i gotowi zaopatrzeni przez pana Marcina w worki i rękawiczki i teren do sprzątania wychowankowie naszej placówki przystąpili do sprzątania naszego małego świata. Uczniowie pod opieką nauczycieli zabrali się do porządków. Dzięki zaangażowaniu wszystkich klas zebrano 28 worków pełnych śmieci.
        Na zakończenie o godzinie 12.20 po krótkim podsumowaniu dnia w imieniu organizatorów pani Małgosia i pan Marcin wręczali dyplomy i słodkie nagrody dla laureatów konkursu wiedzy ekologicznej:
 

I miejsce Marcin Czopp
II miejsce Damian Stańczyk
III miejsce Adam Żydek
 

         Oraz laureatów konkursu na najlepszy plakat pod hasłem „Turysto szanuj środowisko” do odebrania dyplomów poproszono przedstawicieli grup:
 

I miejsce grupa piąta
II miejsce grupa pierwsza
III miejsce grupa druga


Organizatorzy:
M. Figiel
B. Kuczyńska
M. Głowacki
E Grześkowiak


serdecznie podziękowali uczestnikom sprzątania.

 
Biwak integracyjny
          17-18 września 2014 roku
 

          W dniach 17 - 18 września całą grupą (VI, VII) wybraliśmy się na tzw. wyjazd integracyjny. Zabraliśmy namioty, śpiwory i pojechaliśmy do pobliskiej miejscowości Koszęcin, w której znajduje się Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na miejscu rozłożyliśmy swoje namioty na polu namiotowym i rozpoczęliśmy przygotowania do wieczornego ogniska zbierając suche gałęzie i drewno. Wieczorem zasiedliśmy wszyscy przy ognisku i poddaliśmy się nastrojowi nocnych opowieści i rozmów, piekąc przy tym smaczne kiełbaski. Noc była chłodna, ale poranek przywitał nas piękną słoneczna pogodą. Cała grupa uczestniczyła w różnego rodzaju grach i zabawach takich jak: zawody strongmen, turniej na skrzyżowanie mieczy, mecz piłki nożnej oraz biegi przełajowe. Wszyscy wrócili zmęczeni po tak aktywnym wypoczynku ale zadowoleni i radośni. Było super i bardzo chcemy powtórzyć taki udany wyjazd.Organizatorzy
Wychowawcy grupy VI, VII

 
Wesoła matematyka dla każdego
          17 września 2014 roku
 

        Dnia 17 września 2014 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu „Wesoła matematyka” Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne związane z tematyką wakacyjną. Obliczali czas przejazdu pociągu, autobusu, czas spędzony na realizacje ulubionych zainteresowań, ceny biletów, koszt wycieczki, a także odczytywali z tabel, diagramów temperaturę w określonych miesiącach. W zajęciach uczestniczyli następujący uczniowie:


1. Paweł Romanowski – I miejsce
2. Grzegorz Denisiuk – I miejsce
3. Marek Bielak – II miejsce
4. Stachoń Marcin – II miejsce
5. Mateusz Neukrich – II miejsce
6. Kamil Stępniowski
7. Szymon Dudkiewicz
8. Rafał Bień
9. Sebastian Kłos
10. Damian Stańczyk
11. Kamil Czekaj
12. Łukasz Zietara
13. Paweł Kałuża
14. Piotr Lis


         Tematyka zajęć uwzględniała wytyczne wynikające z planu naprawczego opracowanego na podstawie egzaminów zewnętrznych oraz sprawdzianów wiedzy i umiejętności „na wejściu”. Kart zadań dostępne są u M. Figiel i J. Dawczyk.

 
Gra miejska
          12 września 2014 roku
 

         W piątek (na szczęście nie trzynastego) prawie cała grupa I (z wyjątkiem odzyskującego formę psychiczną i fizyczną Dawida Jurkiewicza), posiłkując się „wojskiem zaciężnym” w postaci Mariusza Bębenka z gr. II i Marcina Czoppa z gr. III wyruszyła na podbój Częstochowy, aby wziąć udział w grze miejskiej „Od okupacji do wolności”. Gra była organizowana przez Fundację Oczami Brata i dotyczyła historii centrum Częstochowy od okupacji do czasów teraźniejszych. Oprócz wspomnianych wyżej chłopców w zabawie brali udział także Olek Czoik, Piotrek Moldovan, Patryk Joachimiak, Dawid Ziółkowski oraz człowiek o pięknym imieniu, czyli Robert Kolasiński. Wychowankowie otrzymali mapę z zaznaczonymi miejscami, do których należy dotrzeć, w których znajdowały się zadania do wykonania. Rozwiązanie zadań wymagało pomysłowości, kreatywności, skupienia i współpracy grupowej. Oprócz tychże zadań największe zainteresowanie naszych dzieci wzbudziły wolontariuszki, czekające w określonych miejscach. Udało nam się odnaleźć wszystkie punkty i wykonać zadania które były do nich przypisane. A po tej ciężkiej choć przyjemnej pracy czekał na nas poczęstunek i wspólny, wraz z innymi uczestnikami piknik. Rozdanie nagród za czas jakiś i miejmy nadzieję że nasz wysiłek zostanie doceniony.


 
Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza
          8 września 2014 roku
 

         W nawiązaniu do ogólnopolskiego Narodowego Czytania dzieł H. Sienkiewicza uczniowie szkoły zawodowej i gimnazjum dnia 8 września 2014 roku wspólnie z nauczycielami odczytali fragment „Potopu”- historia obrony Jasnej Góry. W czytaniu uczestniczyli następujący uczniowie: M. Bębenek, M. Czopp, A. Czoik, D. Ziółkowski, P. Moldowan, P. Romanowski.
         Czytaniu towarzyszyła projekcja slajdów z obrazami ukazującymi obronę Jasnej Góry. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.


 

Archiwum poprzednich lat: 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014