12 Wspaniałych...
          19 marca 2015 roku
 

          Dnia 19 marca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach odbył się konkurs historyczny „12 Wspaniałych”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy historycznej i społecznej, poszerzanie przez uczniów wiedzy o świecie oraz zainteresowanie powyższą tematyką. Była to już druga edycja tegoż konkursu, a udział w nim wzięli wychowankowie z czterech ośrodków wychowawczych. Konkurs składał się z dwóch części. Na część pierwszą przypadał ustny test z pytaniami wyboru, natomiast druga część miała charakter teoretyczno-praktyczny i przystąpili do niej uczniowie, którzy uzyskali w pierwszej rundzie największą liczbę punktów. Konkurs był dla uczniów wspaniałą okazją do rozwinięcia, a następnie zaprezentowania swojej wiedzy historycznej i społecznej oraz był on świetną okazją do integracji jego uczestników. Zakończył się poczęstunkiem i słowami pozdrowienia: do zobaczenia za rok...foto: Jacek Jędrzejowski


Daria Kaniecka
Urszula Witoszek

 
Olimpijczyk w "Mówiących portretach"
          W ramach projektu "Równać szanse - Mówiące portrety"
          9 marca 2015 roku
 

          Jest dla nas wielkim zaszczytem fakt, iż w dniu 9 marca, mogliśmy gościć w naszym ośrodku mistrza olimpijskiego, najlepszego lewego obrońcę w historii polskiej piłki nożnej, rodowitego lublińczanina, Pana Zygmunta Anczoka. Spotkanie z wybitnym sportowcem odbyło się w ramach realizowanego projektu „Mówiące portrety”. Mistrz olimpijski rozpoczął swój monolog sięgając pamięcią do najmłodszych lat swojego dzieciństwa. Wspominał czasy, kiedy jako młody chłopak zaczynał swoją karierę sportową w klubie „Sparta Lubliniec”. Opowiedział o swoich największych sukcesach, wytrwałości, determinacji i cierpliwości sportowca oraz o wielu wspaniałych chwilach, których doświadczył podczas swojej kariery. Informacje, które Pan Zygmunt przekazał w rozmowie i w wywiadzie z wychowankami były bardzo ciekawe i interesujące. Ponadto wychowankowie uczestniczący w spotkaniu z Panem Zygmuntem, mieli okazję obejrzeć wiele pamiątek, wśród których tą najcenniejszą był złoty medal olimpijski zdobyty na igrzyskach w 1972 roku.foto: Radosław Domański
 

          Całe spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze. Składamy serdeczne podziękowania Panu Zygmuntowi za to, że znalazł dla nas czas i dostarczył nam miłych wrażeń.
Życzymy dużo szczęścia, pomyślności oraz radości w dużej ilości...


Daria Kaniecka
Radosław Domański

 
Turniej tenisa stołowego
          8 marca 2015 roku
 

          W dniu 08.03.2015 grupa VI, VII brała udział w turniej tenisa stołowego w Blachowni w Ośrodku Sportu i Rekreacji zorganizowanego z okazji Dnia Kobiet. W turnieju brało udział ponad pięćdziesięciu zawodników w różnym wieku oraz jedna dziewczyna. Poziom zawodów był bardzo wysoki, brali w nim udział zawodnicy, którzy grają w tenisa stołowego wiele lat oraz plasują się na wysokich miejscach w rankingu w Polsce. Udzielali nam cennych wskazówek oraz pokazywali techniczne zagrania. Jak zaczęliśmy turniej było bardzo trudno ale nie poddaliśmy się i zaczęliśmy sobie radzić. Fajnie było i czekamy z niecierpliwością na następny turniej.Organizator
Andrzej Dobrowolski
Recenzję redagowali:
Paweł Romantowski,
Damian Kaczmarek

 
Bierzmowanie
          4 marca 2015 roku
 

           W tym roku sakrament bierzmowania można było przyjąć w kościele parafialnym w Herbach.
          Nasi wychowankowie udali się do świątyni już o godz. 16.00, żeby porozmawiać osobiście z Panem Jezusem o czekającej ich przyszłości. Towarzyszyli im rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Każdy też miał „swojego świadka”, który da świadectwo o przyjęciu sakramentu. Młodzieńców, którzy otrzymali bierzmowanie było trzynastu, a świadków bierzmowania dziewięciu. Niektórzy świadczyli u dwóch wychowanków.          Żeby godnie przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, nasi chłopcy musieli być:
- w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi)
- odpowiednio przygotowani (posiadać wiedzę religijną)
- świadomi i zdolni (do złożenia przyrzeczeń chrzcielnych).

          Istotnym elementem obrzędu bierzmowania było namaszczenie czoła krzyżmem świętym (poświęconym olejem) i wypowiedzenie słów przez szafarza (biskupa):
          „PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO”.

          Od tego dnia widać w zachowaniu naszych chłopców – niesamowitą dorosłość. Wszak sakrament ten - motywuje do dawania świadectwa, że jest się osobą wierzącą i dojrzałą religijnie. Zaniedbanie tego sakramentu jest wielką stratą!!!


ks. Przemek

 
Innowacyjna  Szkoła
          Wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci
          28 stycznia 2015 roku
 

           W ramach konkursu „Innowacyjna Szkoła” odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Centrum Nauki Leonardo da Vinci to drugi co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę poprzez zabawę.            W powstałym w Podzamczu obiekcie  znajduje się najnowocześniejszy sprzęt i ekspozycje z całego świata. Mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z twórczością Leonarda da Vinci:
- obejrzenie wystawy „Świat Leonarda da Vinci”, która została przywieziona z Mediolanu;
- podziwianie trójwymiarowych modeli projektów Leonarda, budowanie wynalazków na interaktywnych stanowiskach;
- podziwianie „Ostatniej Wieczerzy” czy „Mona Lisy”;
- zapoznanie się z najważniejszymi notatkami Leonarda oraz przeprowadzanie eksperymentów naukowych.Organizatorzy:
B. Chudaszek,
K. Cynkowska

 
Wycieczka - „Polontex” S. A w  Częstochowie
          19 stycznia 2015 roku
 

           W dniu 19.01.2015r. nasza klasa 1 ZSZ hotelarz była na wycieczce w Polontex . Poznaliśmy tam technologię produkcji firan i tkanin. Oglądaliśmy tam pracujące maszyny tkające różne ciekawe materiały używane do produkcji obrusów, poszewek, poszew, zasłon. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy także sposoby tkania i barwienia firan. Wszystkie te maszyny sterowane były przez komputery dlatego w zakładzie pracuje mało ludzi. Na zakończenie dostaliśmy od przewodnika drobne upominki i podziękowaliśmy za ciekawy komentarz . Polecam wszystkim czytelnikom tego komentarza zakupy w sklepie Polontex przy ulicy Rejtana 25 /35  w Częstochowie, jest tam bogaty wybór i niskie ceny producenta .Marcin Stachoń

 
Innowacyjna Szkoła

          Wizyta w „The i3D Experience”.

          12 stycznia 2015 roku
 

           W ramach konkursu „Innowacyjna Szkoła” odbyła się wycieczka do „The i3D Experience” w Gliwicach. Zespół inżynierów interakcji, animacji, programistów przedstawił świat trójwymiarowy symulujący rzeczywistość oraz jak świat ten reaguje na zachowanie użytkownika wchodzącego z nim w interakcję i czyniąc go częścią środowiska, w którym wszystko jest możliwe. Pokazane zostały najbardziej zaawansowane wizualizacje i pomysły przedstawione za pomocą wykorzystywanych przez „The i3D Experience” technik. Najbardziej popularne technologie interaktywnego 3D to : Interaktywne podłogi w Multikinie, Multimedialna kopalnia soli w Wieliczce czy Interaktywne aplikacje i3D w Muzeum Historii Żydów Polskich.Organizator:
B. Chudaszek

 
Wycieczka do Huty "Częstochowa"
          12 stycznia 2015 roku
 

          W dniu 12.01.2015 klasa I ZSZ – Hotelarz zwiedziła Hutę „ Częstochowa. Byliśmy na oddziale wytopu stali. Oglądaliśmy linię ciągłego odlewania stali ( COS ).
Przewodnik opowiadał nam, że stal wytapiana jest z rudy żelaza. Dodawane są do niej składniki poprawiające jakość np.: aluminium, mangan, chrom, miedź, molibden, nikiel.
Następnie oglądaliśmy piec elektryczny przetapiający złom żelazny. Temperatura w tym piecu wynosiła 1600° C. Piec podczas pracy wydawał potężne odgłosy, wokół panował bardzo duży hałas. Huta jest bardzo ciekawym zakładem pracy godnym zobaczenia.Mateusz Neukirch

 
Spotkanie Wigilijne
          18 grudnia 2014 roku
 

          Jak co roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne. W obecności zaproszonych gości między innymi władz powiatu lublinieckiego oraz gminy Herby wszyscy pracownicy oraz wychowankowie ośrodka spotkali się przy wspólnym stole.Spotkanie rozpoczęły występy uczniów naszych szkół, którzy pod okiem wychowawców Pań Katarzyny Jerzowskiej oraz Ewy Grześkowiak przygotowali spektakl teatralny – czarny teatr, z podkładem słowno-muzycznym. Odbył się także premierowy pokaz kolędy w wykonaniu parowników oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w przygotowaniu Pana Radosława Domańskiego.
Po części artystycznej, wszyscy zebrani połamali opłatkiem, który wcześniej został poświęcony przez ks. Przemysława Ablewicza. Usiedli do stołu, by przy nutach tradycyjnych polskich kolęd, móc zakosztować tradycyjnych, polskich, wigilijnych potraw.

 
Innowacyjna Szkoła
     
Zadanie konkursowe: „Cykl zajęć na których wykorzystana
została tablica interaktywna oraz różne metody aktywizujące uczniów”
          16 grudnia 2014 roku
 

          W ramach konkursu "Innowacyjna Szkoła" odbyły się zajęcia ze stymulacji polisensorycznej „w świecie zmysłów”. Celem zajęć było przywrócenie lub wywołanie takiego bodźca, który będzie przyczyniać się do wszechstronnego rozwoju i wyższego poziomu funkcjonowania. Zajęcia skierowane były przede wszystkim do uczniów, którzy potrzebują wsparcia i metod dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.Organizatorzy:
K. Jerzowska
J. Dawczyk
U. Witoszek

 
„Andrzejki” SOSW nr 1 w Częstochowie
          28 listopada 2014 roku
 

          W dniu 28.11.2014 roku wychowankowie z grupy 3 wraz z opiekunami uczestniczyli kolejny raz w „Andrzejkach” w SOSW w Częstochowie. Przez wychowanków została przygotowana prezentacja multimedialna o zwyczajach Andrzejkowych oraz przedstawili muzyczną atrakcje w wykonaniu Marcina Czoppa. Wszyscy uczestnicy z entuzjazmem zgadywali kształt odlanego wosku, używając dziurki od klucza. Każdy z uczestników miał inny pomysł na temat kształtu. Wychowankowie z grupy 3 przeprowadzili i odczytywali przygotowane przez siebie wróżby. Swoją energię uczestnicy imprezy andrzejkowej rozładowali tańcząc i szalejąc do woli w rytm piosenek. Na koniec przygotowany został przez organizatorów słodki poczęstunek.


Opiekunowie:
B.Chudaszek,
E.Grześkowiak,
M.Głowacki

 
Wycieczka na "Jurę"
          13 listopada 2014 roku
 

          Już bardzo chcieliśmy jechać na tę wycieczkę… i wreszcie się udało. Co prawda niezbyt fortunna data, bo 13 listopada, ale kto by zwracał na to uwagę. Ważne, że mogliśmy pospać chwilę dłużej i opuścić na jakiś czas gościnny teren naszej grupy i szkolne mury. Spakowaliśmy ubrania, jedzenie i powoli wyruszyliśmy w drogę. Na pierwszy ogień poszedł kamieniołom w miejscowości Latosówka. Oglądany z odległości kilkudziesięciu metrów w pionie i pewnie kilkuset w poziomie zrobił na nas duże wrażenie. Szczególnie wtedy, gdy po kamienie nadjechała ciężarówka, z naszej perspektywy wyglądająca na mniejszą, niż te budowane z klocków Lego. Załadunek trwał chwilkę i kilkadziesiąt ton wapiennych skał odjechało w kierunku cementowni. My także pojechaliśmy dalej, zatrzymując się w malowniczo, wśród wzgórz położonej miejscowości Mstów. Trochę poćwiczyliśmy w siłowni pod gołym niebem, spróbowaliśmy wody ze źródełka i pospacerowaliśmy po przygotowanych do tego celu ścieżkach. Następnym celem podróży Zielona Góra. Niełatwy spacer na dość strome wzniesienie i rekompensata w postaci przecudnych widoków na okolicę. Przejazd przez Olsztyn, gdzie tym razem nie zaszczyciliśmy zamku swoją obecnością i dalej w kierunku Podlesic. A w tej właśnie miejscowości wizyta u gościnnych i miłych ratowników z Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Opowiadania miłej Pani, filmy o działalności grupy i oglądanie sprzętu: samochodów, quadów, skuterów śnieżnych. No i powoli acz nieuchronnie ciemność ogarnęła świat. Dobrze że do Mirowa, gdzie mieliśmy spać ledwie kilka kilometrów… Przemiły gospodarz, Pan Mirosław Głąb pokazał nam gdzie mamy się rozlokować i zajęliśmy swoje pokoje. Kolacyjka na ciepło, gorąca herbatka i do pokojów. Bardzo ciekawe filmy w telewizji, a oglądanie ich w łóżkach jeszcze potęgowało przyjemność oglądania. W końcu jednak oczka się pozamykały i spaliśmy do samego rana. Drugi dzień to dość długi wypoczynek po trudach dnia wczorajszego. I wreszcie mogliśmy zobaczyć zamki w Bobolicach i Mirowie w świetle dziennym. Spacer po okolicy, sprzątanie po sobie, żeby porządek zostawić, pakowanie rzeczy do samochodu i odjazd w kierunku Herbów. Po drodze jeszcze zakupy, gdyż jeść przecież trzeba i powrót do ośrodka.         Wszędzie dobrze ale w domku najlepiej. Spisaliśmy się na medal, grzeczność i kultura to nasze drugie imiona. Fajnie było przeżyć taki wyjazd, zobaczyć ciekawe miejsca, spędzić razem czas, posiedzieć w pokoju u wychowawców i porozmawiać o różnych ciekawych sprawach czy planach na przyszłość. Przepraszam, kiedy następna wycieczka?

 
Innowacyjna Szkoła
     
Zadanie konkursowe: „Praktyczne zastosowanie technologii informacyjno – komunikacyjnej”
          10 listopada 2014 roku
 

          W ramach konkursu "Innowacyjna Szkoła" odbyła się wycieczka na Jurę Krakowsko Częstochowską do Olsztyna. Wyjazd pokazał wychowankom możliwości jak w plenerze praktycznie zastosować technologię informacyjno – komunikacyjna” na zajęciach pozalekcyjnych.Opiekunowie:
B.Chudaszek,
R.Cichór

 
Wycieczka do Częstochowy
          10 listopada 2014 roku
 

          Wszyscy znamy zapałki, krótkie patyczki z drewna, których końce pokryte są siarką. Wynaleziono je w Chinach w 508 roku
         Uczniowie szkoły zawodowej mieli możliwość poznania sposobu ich wytwarzania. 10 listopada 2014 r. odwiedziliśmy Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. Fabryka ta działa od 1881 roku. Obejrzeliśmy film z 1913 roku o pożarze zakładu, a także o procesie technologicznym produkcji zapałek. Następnie obejrzeliśmy urządzenia, na których produkowano zapałki, oraz poznaliśmy proces ich wytwarzania. Zobaczyliśmy wystawę rzeźb wykonanych z jednej zapałki, a także zbiór etykiet, które były zamieszczane na pudełeczkach z zapałkami. Dzięki panu przewodnikowi uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji o działalności zakładu. Pamiątkowe zdjęcie wykonane na tle logo zakładu zakończyło naszą wycieczkę w tym atrakcyjnym Muzeum Techniki.
          Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzenie klasztoru jasnogórskiego. Jasna Góra jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego i najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Zobaczyliśmy bazylikę, a także cudowny obraz Matki Boskiej. Zeszliśmy do krypty, gdzie pochowani są paulini. Następnie zwiedziliśmy Bastion św. Rocha, który odegrał znaczącą rolę w obronie Jasnej Góry w 1655 roku podczas potopu szwedzkiego. Zobaczyliśmy makietę przedstawiająca oblężenie klasztoru. Obejrzeliśmy także czasowe wystawy poświęcone NSZZ ,,Solidarność”, walce o niepodległość Ojczyzny.
          Pełni wrażeń i refleksji wróciliśmy do ośrodka.


Paweł Romantowski,
Marcin Stachoń

 
II Częstochowski Dzień Sportu
          9 listopada 2014 roku
 

          W sobotę 9.11.2014 wybraliśmy się do Częstochowy na II Częstochowski Dzień Sportu, który odbył się w hali sportowej na Zawodziu. Braliśmy udział w turnieju tenisa stołowego gdzie zdobyliśmy I i III miejsce (I miejsce Sebastian Bejnarowicz, III miejsce Szymon Dudkiewicz). Braliśmy także udział w turnieju-zabawie „kamień, papier, nożyce” gdzie również udało nam się zdobyć pierwsze miejsce (Szymon Dudkiewicz). Mogliśmy pooglądać sprzęt sportowy oraz porozmawiać z wieloma sportowcami. Przed nami jeszcze wiele turniejów, zmagań i wyzwań ale jesteśmy zmotywowani i wierzymy w nasz sukces.Organizatorzy:
Andrzej Dobrowolski
oraz wychowankowie grupy VI,VII

 
„Maskarada”
          24 października 2014 roku
 

          24 października w Hali Sportowej w Częstochowie został zorganizowany Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych „Maskarada”, który daje możliwość występu na prawdziwej scenie czy skorzystania z profesjonalnie przygotowanego zaplecza technicznego co stanowi o jego wyjątkowości i niepowtarzalności. „Maskarada” nie ma charakteru konkursowego, łączy na scenie osoby o różnej sprawności i promuje grupy teatralne, muzyków i piosenkarzy.         Finałem udanej zabawy było rozwiązanie konkursu: „Gra Miejska” - świetna idea o charakterze konkursowym, przy okazji promująca cel pomocy drugiemu człowiekowi, umożliwiająca przy tym sprawdzenie swoich mocnych i słabych stron.


Wychowankowie grupy I zostali wyróżnieni wśród 150 uczestników zadania.

 


Organizatorzy: M.Gluza, R.Cichór , B.Janeczek
oraz wychowankowie grupy I

 
„Śladami pisarzy ziemi świętokrzyskiej”
          Autor: Paweł Romantowski klasa II ZSZ - hotelarze
          10 października 2014 roku
 

          Dnia 10 października 2014 roku uczniowie szkoły zawodowej pojechali na wycieczkę „Śladami pisarzy ziemi świętokrzyskiej”.
Pierwszym muzeum na trasie naszego szlaku był Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach. Zapoznaliśmy się tam z życiem i twórczością ojca literatury polskiej. Obejrzeliśmy wystawę reprodukcji przedstawiających dzieje i twórczość pisarską M. Reja. Odczytaliśmy fragmenty dzieł pisarza ukazujące życie w ówczesnej Polsce.
         Następnie pojechaliśmy do Kielc, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Mieści się ono w części budynku dawnej szkoły, w której w latach 1874-1886 uczył się ten pisarz. Poznaliśmy drzewo genealogiczne pisarza, a także liczne pamiątki po jego najbliższych. Zobaczyliśmy dokumenty związane z nauką pisarza – świadectwa szkolne, podręczniki oraz przedmioty stanowiące wyposażenie klas: drewniane ławki, teczki, tabliczki uczniowskie, kałamarze, stalówki, mundur uczniowski. Siedzieliśmy w ławkach z tamtego okresu i poznaliśmy kary stosowane wobec uczniów: klęczenie na grochu, oślą ławkę, „łapy” drewnianym piórnikiem, dyscyplinę. Mieliśmy możliwość przeczytania rękopisów pisarza jego słynnych utworów.        Ostatnim muzeum, które zwiedziliśmy na trasie naszej wycieczki był Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Poznaliśmy zachowane wnętrza mieszkania pisarza: salonu, gabinetu, jadalni, sypialni, palarni, a także nowoczesną multimedialną wystawę. Poprzez odkrywanie tajemniczych skrytek, odkrycie sekretnego przejścia zobaczyliśmy przedmioty związane z życiem i twórczością pisarza. Odbyliśmy podróż do Włoch, Afryki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii. Zobaczyliśmy Nagrodę Nobla, którą pisarz otrzymał w 1905 roku, a także wiele fotografii, rękopisy utworów oraz liczne pamiątki z podróży.
         Dzięki tej wycieczce mogliśmy poznać wiele ciekawych faktów z życia wybitnych pisarzy związanych z ziemią świętokrzyską.

 
Innowacyjna - Szkoła
          Zadanie konkursowe: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie - case study”
          8 października 2014 roku
 

          W ramach konkursu "Innowacyjna Szkoła" został wykonany plakat na temat: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, który zawiera informacje jak stworzony plakat przekazuje zadanie konkursowe. Celem jego było przekazanie wiedzy nt. zachowań w Internecie, najnowszych zjawisk online, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz przedstawienie możliwości reagowania na niepokojące zjawiska w sieci. Szczególnie wyróżnić należy wychowanka D. Jurkiewicz za bardzo duże zaangażowanie w realizacji zadania konkursowego.Organizatorzy:
B.Chudaszek,
M.Gluza,
R.Cichór,
B.Janeczek
oraz wychowankowie grupy I

 
Sprzątanie świata 2014
          19 września 2014 roku
 

          Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Od 1994 roku, a zatem po raz 20 w tym roku jak w każdy trzeci weekend września wyruszamy sprzątać lasy, parki, drogi i pobocza Polski.
         Dnia 19 września 2014 roku odbył się w naszej placówce po raz piętnasty happening poświęcony sprzątaniu świata. W akcji tej wzięli udział wszyscy uczniowie. W tym roku dzień ten upłynął pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”.
         O godzinie 10.15 po wysłuchaniu pogadanki pani Beaty o zbieraniu śmieci i sprzątaniu zwarci i gotowi zaopatrzeni przez pana Marcina w worki i rękawiczki i teren do sprzątania wychowankowie naszej placówki przystąpili do sprzątania naszego małego świata. Uczniowie pod opieką nauczycieli zabrali się do porządków. Dzięki zaangażowaniu wszystkich klas zebrano 28 worków pełnych śmieci.
        Na zakończenie o godzinie 12.20 po krótkim podsumowaniu dnia w imieniu organizatorów pani Małgosia i pan Marcin wręczali dyplomy i słodkie nagrody dla laureatów konkursu wiedzy ekologicznej:
 

I miejsce Marcin Czopp
II miejsce Damian Stańczyk
III miejsce Adam Żydek
 

         Oraz laureatów konkursu na najlepszy plakat pod hasłem „Turysto szanuj środowisko” do odebrania dyplomów poproszono przedstawicieli grup:
 

I miejsce grupa piąta
II miejsce grupa pierwsza
III miejsce grupa druga


Organizatorzy:
M. Figiel
B. Kuczyńska
M. Głowacki
E Grześkowiak


serdecznie podziękowali uczestnikom sprzątania.

 
Biwak integracyjny
          17-18 września 2014 roku
 

          W dniach 17 - 18 września całą grupą (VI, VII) wybraliśmy się na tzw. wyjazd integracyjny. Zabraliśmy namioty, śpiwory i pojechaliśmy do pobliskiej miejscowości Koszęcin, w której znajduje się Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na miejscu rozłożyliśmy swoje namioty na polu namiotowym i rozpoczęliśmy przygotowania do wieczornego ogniska zbierając suche gałęzie i drewno. Wieczorem zasiedliśmy wszyscy przy ognisku i poddaliśmy się nastrojowi nocnych opowieści i rozmów, piekąc przy tym smaczne kiełbaski. Noc była chłodna, ale poranek przywitał nas piękną słoneczna pogodą. Cała grupa uczestniczyła w różnego rodzaju grach i zabawach takich jak: zawody strongmen, turniej na skrzyżowanie mieczy, mecz piłki nożnej oraz biegi przełajowe. Wszyscy wrócili zmęczeni po tak aktywnym wypoczynku ale zadowoleni i radośni. Było super i bardzo chcemy powtórzyć taki udany wyjazd.Organizatorzy
Wychowawcy grupy VI, VII

 
Wesoła matematyka dla każdego
          17 września 2014 roku
 

        Dnia 17 września 2014 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu „Wesoła matematyka” Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne związane z tematyką wakacyjną. Obliczali czas przejazdu pociągu, autobusu, czas spędzony na realizacje ulubionych zainteresowań, ceny biletów, koszt wycieczki, a także odczytywali z tabel, diagramów temperaturę w określonych miesiącach. W zajęciach uczestniczyli następujący uczniowie:


1. Paweł Romanowski – I miejsce
2. Grzegorz Denisiuk – I miejsce
3. Marek Bielak – II miejsce
4. Stachoń Marcin – II miejsce
5. Mateusz Neukrich – II miejsce
6. Kamil Stępniowski
7. Szymon Dudkiewicz
8. Rafał Bień
9. Sebastian Kłos
10. Damian Stańczyk
11. Kamil Czekaj
12. Łukasz Zietara
13. Paweł Kałuża
14. Piotr Lis


         Tematyka zajęć uwzględniała wytyczne wynikające z planu naprawczego opracowanego na podstawie egzaminów zewnętrznych oraz sprawdzianów wiedzy i umiejętności „na wejściu”. Kart zadań dostępne są u M. Figiel i J. Dawczyk.

 
Gra miejska
          12 września 2014 roku
 

         W piątek (na szczęście nie trzynastego) prawie cała grupa I (z wyjątkiem odzyskującego formę psychiczną i fizyczną Dawida Jurkiewicza), posiłkując się „wojskiem zaciężnym” w postaci Mariusza Bębenka z gr. II i Marcina Czoppa z gr. III wyruszyła na podbój Częstochowy, aby wziąć udział w grze miejskiej „Od okupacji do wolności”. Gra była organizowana przez Fundację Oczami Brata i dotyczyła historii centrum Częstochowy od okupacji do czasów teraźniejszych. Oprócz wspomnianych wyżej chłopców w zabawie brali udział także Olek Czoik, Piotrek Moldovan, Patryk Joachimiak, Dawid Ziółkowski oraz człowiek o pięknym imieniu, czyli Robert Kolasiński. Wychowankowie otrzymali mapę z zaznaczonymi miejscami, do których należy dotrzeć, w których znajdowały się zadania do wykonania. Rozwiązanie zadań wymagało pomysłowości, kreatywności, skupienia i współpracy grupowej. Oprócz tychże zadań największe zainteresowanie naszych dzieci wzbudziły wolontariuszki, czekające w określonych miejscach. Udało nam się odnaleźć wszystkie punkty i wykonać zadania które były do nich przypisane. A po tej ciężkiej choć przyjemnej pracy czekał na nas poczęstunek i wspólny, wraz z innymi uczestnikami piknik. Rozdanie nagród za czas jakiś i miejmy nadzieję że nasz wysiłek zostanie doceniony.


 
Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza
          8 września 2014 roku
 

         W nawiązaniu do ogólnopolskiego Narodowego Czytania dzieł H. Sienkiewicza uczniowie szkoły zawodowej i gimnazjum dnia 8 września 2014 roku wspólnie z nauczycielami odczytali fragment „Potopu”- historia obrony Jasnej Góry. W czytaniu uczestniczyli następujący uczniowie: M. Bębenek, M. Czopp, A. Czoik, D. Ziółkowski, P. Moldowan, P. Romanowski.
         Czytaniu towarzyszyła projekcja slajdów z obrazami ukazującymi obronę Jasnej Góry. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.


 

Archiwum poprzednich lat: 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014