Rozpoczęcie festiwalu za

dni

              radoslaw.domanski@herby.edu.pl Kontakt
 
  • wowslider.com
1 2 3 4 5 6 7 8
slider jquery by WOWSlider.com v6.4
 
 
     AKTUALNOŚCI
   
18 kwietnia 2024
VIII Festiwal Dokumentu i Reportażu

        Do 31 sierpnia 2024 przyjmujemy zgłoszenia filmów dokumentalnych i reportaży o tema-tyce społecznej na VIII. edycję konkursu „Filmy pod specjalnym nadzorem”.
       Jeśli jesteś filmowcem, któremu nieobce są tematy społeczne i chciałbyś doskonalić swój warsztat filmowy, koniecznie przyślij do nas swój film.
       Nie ma ograniczeń wiekowych ani tematycznych. Chcemy by nasz festiwal prezen-tował szerokie spektrum empatii, dzięki której lepiej przyjrzymy się problemom współczesności. To Wy jesteście blisko tych problemów i to Wy możecie o nich najlepiej opowiedzieć.
       Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu. Filmy przesyłajcie na adres Biura Festi-walowego: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach, ul. Lubliniecka 10/12, 42-284 Herby, woj. śląskie.

 

   
23 stycznia 2023
VII Festiwal Dokumentu i Reportażu

        Do 1 kwietnia 2023 przyjmujemy zgłoszenia filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce społecznej na VII. edycję konkursu „Filmy pod specjalnym nadzorem”.
        Ogłaszamy VII. edycję naszego festiwalu. Jeśli jesteś filmowcem, któremu nieobce są tematy społeczne i chciałbyś doskonalić swój warsztat filmowy, koniecznie przyślij do nas swój film.
        Nie ma ograniczeń wiekowych ani tematycznych. Chcemy by nasz festiwal prezentował szerokie spektrum empatii, dzięki której lepiej przyjrzymy się problemom współczesności. To Wy jesteście blisko tych problemów i to Wy możecie o nich najlepiej opowiedzieć.
        Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu. Filmy przesyłajcie na adres Biura Festiwalowego: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach, ul. Lubliniecka 10/12, 42-284 Herby, woj. śląskie.

 

   
14 lutego 2020
VI edycja Festiwalu Filmowego "Życie pod Specjalnym Nadzorem”

        Zapraszamy twórców filmowych do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych Życie pod specjalnym nadzorem organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach.
        W tym roku przypada okrągła, VI rocznica festiwalu, która, jak miało to miejsce w poprzednich latach będzie poświęcona tematom społecznym i prezentowaniu życia w jego nie zawsze jednoznacznym i beztroskim wymiarze. Do udziału zapraszamy filmowców bez względu na wiek, zainteresowania, orientację i poglądy. Liczy się wrażliwość i pewnego rodzaju ,,czułość” w ujmowaniu rzeczywistości .

 

   
7 czerwca 2019
V edycja Festiwalu Filmowego "Życie pod Specjalnym Nadzorem” rozstrzygnięta !

        W tym roku Jury V edycji Festiwalu Filmowego Życie pod Specjalnym Nadzorem nie przyznało głównej nagrody. Dwa wyróżnienia powędrowały do Panów Rafała Makolądry za film: "Poskładać czas" Mateusza Buławy za film "Nieoczekiwane".

Wyróżnionym gratulujemy ! Do zobaczenia za rok !

 

   
21 maja 2019
Spotykamy się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach

        Podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w piątek, 07 czerwca 2019 roku w Herbach, w samo południe, poznamy rozstrzygnięcie 5. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Życie Pod Specjalnym Nadzorem.

Zapraszamy na Galę !!!

 

   
6 listopada 2018
Życie pod Specjalnym Nadzorem
po raz piąty


        Festiwal Filmowy "Życie pod Specjalnym Nadzorem" to ogólnopolskie przedsięwzięcie poświęcone istotnym kwestiom społecznym i problemom - przede wszystkim - młodych ludzi. Podczas Festiwalu prezentowane są filmy dokumentalne, w których zaangażowanie w sprawy istotnie społeczne, jak również jednostki łączy się ze sztuką filmową.
        Jeżeli chcesz zabrać swój głos w sprawach ważnych społecznie, jeżeli bliskie są Ci tematy zwykłych ludzi, jeżeli po prostu chcesz coś przekazać, spróbuj swoich sił w V - jubileuszowej - edycji konkursu Życie pod Specjalnym Nadzorem, którego organizatorami są Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach.
        Festiwal odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2019 r.

 

   
16 października 2017
IV edycja Festiwalu Filmowego Życie pod Specjalnym Nadzorem” rozstrzygnięta!

        Główną nagrodę zdobył film ,,Goran The Camel Man” w reżyserii Marcina Lesisza.
Tegoroczny Konkurs zaskoczył nas organizatorów przede wszystkim wysokim poziomem empatii i wrażliwości wśród twórców filmów pod specjalnym nadzorem. Za wszystkie zgłoszone filmy serdecznie dziękujemy !
Serdecznie zapraszamy na projekcje konkursowych filmów, które odbędą się 23 października 2017 r. od godz. 12 w zespole pałacowym w Koszęcinie, uroczyste wręczenie nagrody zwycięzcy tegorocznej edycji będzie dnia 24 października o godzinie 14.30.
        Już dziś zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach festiwalu ,,Życie pod Specjalnym Nadzorem”!

 

   
27 kwietnia 2017
ZAPRASZAMY NA IV EDYCJĘ FESTIWALU
„ŻYCIE POD SPECJALNYM NADZOREM”


        Interesujesz się filmem? Są Ci bliskie tematy społeczne i problemy młodych ludzi? A może chcesz doskonalić swój warsztat filmowy? Jeśli tak, spróbuj swoich sił w IV edycji konkursu ,,Życie pod specjalnym nadzorem”.
Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach i Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie.
        W konkursie może wziąć udział każdy – bez względu na wiek. Nie ma również ograniczeń tematycznych – chcemy, aby filmy poruszały jak najwięcej problemów współczesnego świata.
         Prace konkursowe należy przesyłać do 10 września 2017 r. na adres Biura Festiwalowego: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach, ul. Lubliniecka 10/12, 42-284 Herby, woj. śląskie. Prezentacja nagrodzonych produkcji odbędzie się podczas Dni Festiwalowych 20-21 października 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

 

   
23 czerwca 2015
Podsumowanie III Edycji Festiwalu

      Szybkość panuje na umysłami, przysłania obraz pasjonującej rzeczywistości, wymagającej uwagi i odpowiedniej interpretacji. Szansę na poznanie, dotknięcie delikatnego obrazu autentyczności, odsłoniętej z obłudy, dał kolejny raz Festiwal Filmów Dokumentalnych Życie Pod specjalnym nadzorem.
      Trzecia już edycja wydarzenia, które jak okazało się już w poprzednich odsłonach, jest nie tylko pokazem wybitnej twórczości, ale swoistą metaforą, nadającą codziennej zwyczajności poetyckiego wyrazu. Tym razem, nagrodzono trzy dokumenty twórców, którzy specjalnym nadzorem otoczyli bohaterów filmów: Przystań Mateusz w reżyserii Magdaleny Lubeńczuk z Bydgoszczy, pracownika MOW w Samostrzelu, która opowiedziała o ośrodku readaptacji dla osób opuszczających zakłady karne, pracowników cmentarza w filmie Pan Charon Mateusza Żeglińskiego ze Szczecina oraz portret kobiety cierpiącej na stwardnienie zanikowe boczne w Nad Ziemią autorstwa Tomasza Bury z Krakowa, wyróżnionego nagrodą imienia Julii Janik. Laureaci zabrali ze sobą nagrody o łącznej wartości 8.000 zł.
      Dzień wyjątkowego festiwalu zamienił Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” w Częstochowie w niedosłowny przystanek, gdzie udostępniono widzom dostęp do bliskości z bohaterami, domagającymi się normalności, zatrzymując czas własnoręcznie.

Do zobaczenia !!!

 
       
       
     

   
23 maja 2016
Zaproszenie

      W dniach 16. i 17. 06. 2016. zapraszamy do Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie  na spotkanie z kinem dokumentalnym.

16.06.2016.
zaprezentujemy produkcje ważne i odważne, które używają niezależnego języka obrazując problemy współczesności oraz dzisiejszej kondycji człowieka.

17.06.2016.
FFD Życie pod specjalnym nadzorem chce pokazać i wyróżnić filmy uznane za najlepsze przez Jury III edycji Festiwalu oraz nagrodzić ich twórców.

Program festiwalu

   
04 kwietnia 2016
Komunikat

      Przypominamy, że 15.05.2016. upływa termin nadsyłania prac do konkursu filmów dokumentalnych i reportaży w III edycji Festiwalu Życie Pod Specjalnym Nadzorem.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Jeden z laureatów weźmie też udział w Plenerze Filmowym, który w tym roku odbędzie się we wrześniu, we Francji.
 

   
28 grudnia 2015
Festiwal część III

      Festiwal Filmów Dokumentalnych Życie Pod Specjalnym Nadzorem, poświęcony tematyce wykluczenia, rozpoczyna preselekcję do III. edycji.
Jeśli jesteś filmowcem, któremu nieobce są tematy społeczne koniecznie przyślij do nas swój film.
Do 15. maja 2016. przyjmujemy zgłoszenia filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce społecznej na III. edycję konkursu „Filmy pod specjalnym nadzorem”.

Zapraszamy do zgłaszania swoich prac i do udziału w Festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 16,17,18 czerwca 2016. w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie.
Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z informacjami i regulaminem dostępnymi na naszej stronie internetowej.
Aby zgłosić film do konkursu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się w zakładce Zgłoś Film

   
1 września 2015
Przylądek

      W ramach Festiwalu Filmów Dokumentalnych Życie pod specjalnym nadzorem pod hasłem „Przylądek” w czerwcu 2015. odbył się Plener Filmowy w Norwegii.
W wydarzeniu tym udział wzięła grupa wolontariuszy pomagająca w organizacji Festiwalu oraz nagrodzony przez Starostę lublinieckiego za debiut dokumentalny pod tytułem „Dwie strony serca” Patryk Mastalerz.
      Cele wyjazdu były dwa: warsztaty o charakterze zajęć praktycznych z programem ćwiczeń realizacji obrazu i dźwięku pod okiem operatora obrazu TVP oraz edukacyjny z wykorzystaniem wiedzy o kulturze i sztuce Europy z praktycznym zastosowaniem języka angielskiego.
      Podczas 11 dniowej podróży nie zabrakło czasu na wypoczynek i spotkanie z urzekającym subarktycznym obszarem położonym w najbardziej na północ wysuniętej części Szwecji i Norwegii – Laponii, miejsc wyjątkowych ze względu na unikalną wartość dziewiczej przyrody oraz prastarej, lapońskiej kultury.
Wykorzystując sytuację, że o tej porze roku słońce w Skandynawii nie zachodzi, przemierzyliśmy blisko 7000 km odwiedzając takie miejsca jak Sztokholm, fińską i szwedzką Laponię, krainę zwaną Lofotami i oczywiście Przylądek Nordkapp.

Zapraszamy do zgłaszania filmów w nowej edycji Festiwalu, może właśnie Ty pojedziesz z nami w przyszłym roku !?

Poniżej kilka pocztówek z wyjazdu
 
       
       
 

   
 
18 czerwca 2015
Ogłoszenie

      Wszystkich Państwa, którzy zostali nagrodzeni, a którzy nie odebrali nagród rzeczowych i statuetek, prosimy o niezwłoczny kontakt i odbiór nagród do dnia 31.07.15. Po tym terminie nastąpi kumulacja i nagrody zasilą zestaw nagród III. edycji Festiwalu.

Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z § 6 i pkt. 9. Zgłaszający zobowiązany był do zapewnienia obecności twórców danego projektu podczas pokazu konkursowego oraz podczas oficjalnego zakończenia festiwalu, w trakcie którego wręczone zostaną nagrody - nagrody zatem nie zostaną wysłane twórcom a odbiór jest możliwy wyłącznie osobiście w siedzibie Organizatora.

   
10 czerwca 2015
Podsumowanie II Edycji Festiwalu

      Filmowy Festiwal Dokumentalny „Życie Pod Specjalnym Nadzorem” po raz II. czyli czy wolność i nieograniczoność może nagle przeobrazić się w zamkniętą przestrzeń, przypominającą oddzieloną od cywilizacji arenę więzienną?
Zadając pytania z rodzaju egzystencjalnych, dość popularnym zjawiskiem jest dążenie do uzyskania odpowiedzi na temat granic psychicznej i fizycznej autonomii. Ten idealnie dopasowany do filozoficznej mądrości wątek, zdaje się być niewyczerpanym motywem przewodnich dzieł literackich i filmowych. Czy nieprawdziwy wydaje się obraz ludzi opętanych ciągłą kontrolą i obserwacją, który nakreśla George Orwell w tak bliskim tematyce ograniczonej wolności osobistej „Roku 1989”? Czy precyzyjnie uwydatnione skrajności ludzkiego charakteru Zofii Nałkowskiej w „Granicy”, nie stanowią perfekcyjnie namierzonego potwierdzenia codziennego przekraczania barier moralności i wolności?
Festiwal Filmów Dokumentalnych...
 

... czytaj dalej

   
21 maja 2015
Spotykamy się w OKF ILUZJA

      Niniejszym ogłaszamy, że na nasz Festiwal nadesłano wiele wspaniałych filmów – filmów poruszających, niebanalnych, interesujących… wybrane z nich można zobaczyć 29 i 30 maja w OKF w Częstochowie.
      31 maja serdecznie zapraszamy do kina OKF ILUZJA w Częstochowie na uroczystą Galę, podczas której jury ogłosi werdykt i rozda nagrody.


Zachęcamy do zapoznania się z programem imprezy.

   
 
6 maja 2015
PRZEDŁUŻAMY TERMIN...

      Z uwagi na duże zainteresowanie Festiwalem przedłużony zostaje termin przysyłania filmów do dnia 15.05.2015r.

 

   
5 lutego 2015
WARSZTATY ZAKOŃCZONE

      5 lutego 2015 w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta odbyły się warsztaty filmowe, które miały przygotować twórców-amatorów do realizacji własnych filmów dokumentalnych, które wezmą udział w konkursie w ramach festiwalu Życie Pod Specjalnym Nadzorem. Warsztaty były podzielone na trzy części – w zgodzie z etapami powstawania filmu – scenariuszowe, operatorskie i montażowe. Chętni mogli zastanowić się nad swoimi pomysłami, nad sposobami, w jaki chcieliby opowiedzieć swoje historie, jak je sfilmować i ułożyć w spójną całość dzięki technikom montażu. Teraz nadchodzi czas przejścia do praktyki i stworzenia własnych filmów. Niecierpliwie czekamy na efekty pracy.

 

   
28 października 2014
ZAPRASZAMY NA FESTIWAL FILMOWY
„ŻYCIE POD SPECJALNYM NADZOREM”


        Do 15. maja 2015 przyjmujemy zgłoszenia filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce społecznej na II. edycję konkursu „Filmy pod specjalnym nadzorem”.
        Zainspirowani zainteresowaniem I. edycją festiwalu, która odbyła się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach, ogłaszamy II. edycję naszego festiwalu. Jeśli jesteś filmowcem, któremu nieobce są tematy społeczne i chciałbyś doskonalić swój warsztat filmowy, koniecznie przyślij do nas swój film.
       Nie ma ograniczeń wiekowych ani tematycznych. Chcemy by nasz festiwal prezentował szerokie spektrum empatii, dzięki której lepiej przyjrzymy się problemom współczesności. To Wy jesteście blisko tych problemów i to Wy możecie o nich najlepiej opowiedzieć.
       Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu. Filmy przesyłajcie na adres Biura Festiwalowego: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach, ul. Lubliniecka 10/12, 42-284 Herby, woj. Śląskie

 

   


27 października 2014
Zapraszamy na warsztaty filmowe dla twórców amatorów.
    
      W dniach 5-15 lutego 2015 w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta odbędą się warsztaty filmowe dla filmowców - amatorów.
Celem warsztatów jest przygotowanie młodych ludzi do stworzenia własnego filmu, który zostanie zaprezentowany na festiwalu „Życie pod specjalnym nadzorem” pod koniec maja 2015.
      Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie karty zgłoszeniowej on-line oraz zaakceptowanie regulaminu, który podany jest na stronie naszego festiwalu.
Warsztaty mają pomóc w opanowaniu podstawowych umiejętności, związanych z tworzeniem filmu – pisania scenariusza, wykonania zdjęć filmowych, realizacji nagrań audio, montażu obrazu i dźwięku. Poprowadzą je specjaliści – teoretycy i praktycy w dziedzinie filmu dokumentalnego.
      Zgłoszenia przyjmujemy od 3 listopada do 31 stycznia 2015. Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu do warsztatów zdecyduje specjalnie powołana komisja selekcyjna.
      Miejscem warsztatów będzie doskonale wyposażona sala multimedialna z wysokiego standardu sprzętem audio-video i sali informatycznej ze stanowiskami do nieliniowej edycji rodziny Adobe, która znajduje się w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta ul. Krakowska 80f, Częstochowa 42-200.
Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie drogą on-line przez stronę.

 

   





10 października 2014
"FILM POD SPECJALNYM NADZOREM"
  PO RAZ PIERWSZY

     W pierwszy dzień lata, dokładnie 21. czerwca, odbyła się pierwsza edycja festiwalu filmowego „Życie pod specjalnym nadzorem”. Organizatorami tego wydarzenia byli Starosta Lubliniecki, firma edukacyjna „Edu-res” i Młodzieżowy Ośrodek w Herbach. Głównym punktem programu był przegląd filmowy, w którym zaprezentowano utwory przygotowane w ośrodkach wychowawczych dla nieletnich i zakładach penitencjarnych z całej Polski. Dla uczestników przygotowano pokazy filmowe oraz warsztaty, w których wzięli udział profesjonalni twórcy filmowi i telewizyjni.

     Celem imprezy było pokazanie rzeczywistości ludzi odizolowanych od codziennego życia społecznego, ich problemów, mentalności, marzeń. Organizatorzy chcieli pokazać jak izolacja wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości, jakie bariery muszą pokonać ludzie, którzy żyli w takich warunkach. Najlepszym medium do ukazania tego typu sytuacji wydaje się być film dokumentalny, ponieważ oko kamery pozwala na maksymalny obiektywizm i realizm w ukazaniu ludzi wyłączonych z pełnego udziału w życiu społecznym. W festiwalu nie chodziło tylko o prezentację losów osób, które zostały skazane na życie „pod specjalnym nadzorem” przez wyroki sądowe. Były to też opowieści o ludziach, którzy z racji swej inności bądź niepełnosprawności często bywają na marginesie życia społecznego. Chcieliśmy stworzyć kalejdoskop punktów widzenia, który pozwoli lepiej poznać otoczenie i wewnętrzny świat bohaterów tych dokumentów.

     Na konkurs nadesłano filmy z całej Polski. Jury festiwalowe zwróciło szczególną uwagę na trzy filmy – fabułę Macieja Słysza „Za pięć dwunasta”, nadesłaną z zakładu karnego w Rzeszowie, werystyczną opowieść „Lustro” Magdaleny Lubeńczuk z ośrodka wychowawczego w Samotrzelu koło Bydgoszczy oraz reportaż o życiu i marzeniach młodych ludzi z ośrodka w Atoniewie wyreżyserowany przez Huberta Sobalaka. Ciekawym projektem był także nadesłany na konkurs film zrealizowany przez Elżbietę Krakowską i Krzysztofa Trelę z Państwowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.

     Festiwal otworzył dyrektor ośrodka w Herbach, Andrzej Gęsiarz. Dookoła konkursu działo się wiele ciekawych imprez towarzyszących. Najpierw odbyła się prelekcja, dotycząca „Wykluczenia w filmie”, a przygotowana przez prelegenta i współpracownika Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, Sławomira Domańskiego. W czasie festiwalu zaprezentowano produkcję stworzoną przez Radosława Domańskiego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach „Stąd do przyszłości” oraz nagrodzony na festiwalu Nowe Horyzonty film Radosława Markiewicza „ Raj za daleko”, poruszający temat wykluczenia ludzi starych.

     Radosław Markiewicz był uczestnikiem panelu dyskusyjnego, poświęconego wykorzystaniu technik wizualnych w pracy pedagogicznej. W wymianie myśli i doświadczeń na temat edukacji filmowej uczestniczyli także producent filmowy i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, Norbert Rudzik, reporterki telewizyjne Małgorzata i Joanna Frydrych, dokumentalista Jan Zub. W wyniku współpracy otworzyły się nowe perspektywy współpracy między młodymi filmowcami a profesjonalistami.

Festiwal „Życie pod specjalnym nadzorem” to początek nowej fali festiwalów dokumentalnych, których celem jest pokazywanie jednostki w sytuacji izolacji społecznej., Cechą charakterystyczną tej imprezy ma być aktywne uczestnictwo samych zainteresowanych, którzy opowiedzą widzom o swoich problemach.

Atrakcyjne nagrody w postaci smart fonów i kamer sportowych ufundowała poznańska firma GoClever.


 
   

 


 
GDZIE ODBĘDZIE SIĘ FESTIWAL?
 
Data: 14 października 2024 roku, godzina 18:00
Miejsce: Akademickie Centrum Kultury DKF Rumcajs
ul. Armii Krajowej 23/25, Częstochowa
 

 














 

 

 

 

Aktualności | Zgłoś film | Terminarz | Organizatorzy | Partnerzy | Filmoteka | Kontakt
 
© Copyright 2014 Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach
Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania grafiki oraz treści bez zgody autorów. 


www.zpsnfestiwal.pl korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w 
Polityka Cookies. 
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w 
Polityka Cookies